Masopustní koblihy - recept

Sladkost, která neodmyslitelně patří k masopustu, jsou koblihy. Většinou se dělají z kynutého těsta, jsou však i takové recepty, které zvládne snad každá, i začínající kuchařka či kuchař.

K masopustu patří bezesporu i dobré koblihy, smažené dobroty s marmeládou. Variant je však více, vznikly na základě úprav samotných lidí, kteří si je připodobnily ke svých chutím. Koblihy připravuje spousta kuchařek v Česku i během celého roku, nicméně málo kdo ví, že** koblihy nejsou původně české** a většinu lidí překvapí informace, která uvádí, že tyto sladké pochutiny pochází z Holandska.

Původ, vznik koblih a zajímavosti

Holanďané dělali koblihy již o mnoho let dříve, první písemné zmínky pocházejí někdy z 13. století. Krátce na to se dostali i k nám a zhruba v téže době je Holanďané začaly dovážet do Ameriky. Dnes díky tomu mají Američané sladkou svačinku v práci. Ve filmech se proslavily ty s dírou uprostřed a s různě barevnými polevami.

Proč kobliha v období masopustu?

Jak už bylo řečeno – koblihy patří i k masopustu. Důvodem, proč tomu tak je bychom hledali asi ve výživové hodnotě. Masopust, v některých koutech** zvaný Fašank,** je znám pro svůj půst. Od této doby po Velikonoce by správný křesťan neměl jíst žádné maso. Jenže pokud potřebuje hodně energie pro svoji práci, musí ji někde získat. Koblihy jsou sladké a hutné, takže tělo zasytí a dodají soustu cukru pro energii.

Druhy koblih

Existuje celá řada sladkých kulatých pochutin, které sice nejdou ruku v ruce se štíhlou linií, nicméně alespoň jednou za čas nikomu neuškodí si tuto lahodou a voňavou laskominu dopřát. Jenže druhů této dobroty je několik.

Koblihy z kynutého těsta

To jsou ty běžné, jak se říká – masopustní, jaké děláme doma a jaké si vybavíme, když se řekne „kobliha“. Pokud se s jejich přípravou nechceme doma trápit, snadno je seženeme snad v každé prodejně potravin anebo pekařství. Jsou jemné a obvykle plněné marmeládou, někdy i čokoládou nebo pudingem.

Koblihy z tvarohového těsta

Nejsou to ani tak koblihy, jako** spíš koblížky.** Těsto je tužší, a když se osmaží, jsou** na povrhu tvrdší**. Ihned se proto** balí v cukru,** aby alespoň trochu změkly a zabránilo se jejich** dalšímu ztvrdnutí**. Koblížky jsou malé kuličky a i přes svoji slavnou „tvrdost“ jsou oblíbené pro svoji výtečnou chuť a možná také přípravu bez kynutí.

Americké koblihy

Jsou to ty klasické „kolečka“ s polevou v různých barvách a posypané dalšími barevnými cukrovými ozdobami. V Americe je jejich konzumace běžná asi jako u nás jakékoli sušenky nebo oplatky ke kávě. Pro běžného Američana znamená tato kobliha energii na dopoledne. Dnes už však jsou takové koblihy známé i u nás a nejvíce na nich láká právě barevné polevy.

Koblížky

To jsou veškeré malé koblihy, většinou připravované z tvarohového těsta, viz výše. Jsou malé, kulaté a to z toho důvodu, neboť jsou tvrdší, nepřipravují se z kynutého těsta – snadné tak pro kuchaře kuchařky začátečnice.

Bavorské vdolky

Velice slavnými jsou známé bavorské vdolky. Jsou to prakticky běžné koblihy, ale náplň se dává až po usmažení a nahoru koblížku, již to tedy není náplň.

Recepty na koblihy

Recepty:

Klasické koblihy

Na výtečné masopustní koblihy budete potřebovat: 100 g hladké mouky, 40 g másla, 40 g cukru krupice, 250 ml vlažného mléka, kostku droždí (30 g), 4 žloutky, 3 lžíce rumu, špetku soli, kůru z jednoho citronu (nastrouhanou na jemno), marmeládu, moučkový cukr na poprášení a olej na smažení.

Droždí rozdrobíme na kousky, přidáme lžící cukru a mouky a 4 lžíce vlažného mléka. Vše řádně promícháme a necháme na teplém místě 15 – 20 minut kynout, respektive pěnit. V této chvíli je ten správný čas na to, dát do větší mísy máslo, cukr a do toho postupně zamíchávat žloutky. Až je směs pořádně rozmíchaná, přidáme předem připravený kvásek (směs s droždím), rum, také mouku, citronovou kůru, špetku soli a mouku a vše zpracujeme v hladké těsto. Vše musí být naprosto rozmíchané a těsto vláčné. Poté přikryjeme těsto čistou utěrkou a na teplém místě je necháme asi 45 minut kynout.

Pracovní desku pomoučíme a těsto na ni rozválíme na centimetr silnou placku. Do ni vykrajujeme kolečka, těsně vedle sebe. Na polovinu z nich dáme trochu marmelády, ale skutečně jen trochu (až budeme s mírou jistější a i v dělání koblih zkušenější, můžeme zkusit obměnu a to plnit koblihy studeným pudingem, čokoládou, čokoládovou pomazánkou anebo dalším sladidlem, které nás napadne) a překryjeme druhou plackou. Pořádně spojíme a takto** připravené koblihy necháme ještě asi 15 minu**t na pracovní desce nebo utěrce kynout.

Následuje smažení, nejlépe v hlubším kastrolu, kde jsme si předem rozehřáli olej a smažíme z každé strany asi pět minut. Necháme je na ubrousku pustit nadbytečný tuk a poté posypeme cukrem a podáváme.

Mlsné jazyky budou u přípravy neustále kolem vás pobíhat a ještě horké koblihy konzumovat. Pamatujte na to, že i když jíst horké koblihy asi uspokojí vaše chutě a zažene hrnoucí se sliny, za nedlouho se dostaví bolesti břicha. Ale když ta chuť za to stojí.

Tvarohové koblížky

Na malé chuťovky bude potřeba:** 500 g měkkého tvarohu, 350 g polohrubé mouky, 2 lžíce moučkového cukru, 2 vejce, mléko, lžíce jedné sody.**

Mouku prosejeme a zamícháme do ní moučkový cukr. Přidáme sodu, obě vejce a tvaroh, přelijeme asi hrnek mléka (záleží na tuhosti těsta) a řádně propracujeme. Následně rozehřejeme olej a lžící z těsta malé koblížky tvarujeme. Smažíme je dozlatova, necháme okapat na ubrousku a následně obalíme v cukru, do kterého můžeme přidat vanilkový cukr nebo skořici.

Bramborové koblížky

Tak trochu** netradičními** jsou jistě koblížky připravené z brambor, na které bude potřeba: 400 g vařených a promačkaných brambor, 500 g polohrubé mouky, lžíce cukru, čtvrt litru mléka, kostku droždí, 3 žloutky 60 g másla, citronová kůra, sůl, rum, povidla a kolečka mrkve.

Nejprve si připravíme kvásek z vlažného mléka, droždí a lžíce cukru. Vše smícháme a necháme na teplém místě asi 15 minut nakynout.

Do teplých, promačkaných brambor přidáme máslo, mouku, žloutky, citronovou kůru, trochu rumu, špetku soli a kvásek. Ze surovin vypracujeme těsto, a poté opět necháme na teplém místě několik minut vykynout. Poté lžící vykrajujeme stejné části těsta, prsty rozválíme a plníme povidly, uděláme kuličky. Na vále je ještě chvíli necháme kynout a mezitím si rozpálíme tuk na smažení. Poté je smažíme. Musíme brát ohled na to, že smažení ještě nabudou a také to, že je do kastrolu musíme klást vykynutou stranou dolů. Důležité je také brát ohled na to, že těsto rychle pracuje a proto i my musíme rychle pracovat.

Kolečka mrkve jsou takovým trikem – vkládáme je do tuku při smažení, neboť zařídí to, že se koblihy pak tolik nepřipalují.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5344 (vitejdoma.cz/kucharka#9805)


Diskuze a zkušenosti

lenča | 18.02.2012 14:10
koblihy koblihy miluji, ale nikdy se mi zatím nepovedly. Kynuté těsto nezvládnu v žádné podobě. Vždy je to něco, co se koblihám jen podobá.Vyzkoušela jsem snad sto receptů, ale marný boj. Tak jen závidím všem šikulkám.

miloslava | 15.05.2012 10:13
koblihy Kynuté těsto není nic složitého,na 1kg mouky-6až 8 žloutků,5dkg másla,5dkg cukru-vše utřeme,dáme do mouky,přidáme kvásek-5dkg droždí,trochu cukru na vzejítí a vlažné mléko,asi 250 ml,5lžic rumu,cit. kůru,těsto musí být jemné a vláčné,proto mléko přidáváme dle potřeby,necháme dobře vykynout ,hotové koblihy též.Všechny suroviny,se kterými pracujeme mají mít pokojovou teplotu,proto si je chystáme již večer,též kuchyně by měla být vyhřátá,přeji zdar při práci a dobrou chutˇ.


Přidat komentář